750.00 ₺ ve Üzeri Alışverişlerinizde Kargo Bedava!
Ekran Kartı Tami̇ri̇
Buradasınız: Anasayfa / Hi̇zmetleri̇mi̇z
Ekran Kartı Tamiri
Ekran Kartı Tamiri

Ekran Kartları Hakkında Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Ekran kartı kullanıcısı olarak bu donanım parçalarını iyi tanımalısınız. Çalışma prensiplerini ve yapısını iyi bilmek, olası arızaların da önüne geçmenizde yardımcı olur. Ekran kartı tamiri sırasında karşılaşılabilecek arızaları anlayabilmeniz için ekran kartı hakkında bilmeniz gereken birkaç detay vardır.

Hassas Bir Yapısı Vardır

Bir ekran kartının yaptığı iş düşünüldüğünde, bu ekipmanın ne kadar güçlü olduğu anlaşılabilir. Fakat ne kadar güçlü olursa olsun, yıpratıcı bir görevi olduğu için ömrü de diğer parçalara göre kısadır. Bu noktada kullanım yoğunluğu önemlidir. Fanlar görevlerini yeterli bir şekilde yerine getirmezlerse, ortalama iki yıl içinde ekran kartı arızaları ortaya çıkabilir.

Belirli Bir Standardı Yoktur

Daha önce ekran kartı satın aldıysanız fiyat yelpazesinin genişliği dikkatinizi çekmiş olabilir. En ucuz model ile en pahalı model arasında fiyat uçurumu olmasının bir sebebi vardır. Ekran kartları çeşitli kapasitelerde üretilirler ve her ihtiyaç için farklı bir ekran kartı bulunur. Örneğin, bazı oyunlar her ekran kartı ile oynanamaz ve özel ekran kartı gerektirirler.

Ekran Kartınızda Sorun Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Ekran kartınızda bir sorun varsa, bu sorun bilgisayarınızı da olumsuz etkiler. Bilgisayarınızda yolunda gitmeyen şeyler varsa, bunun sebebinin ekran kartı olup olmadığını anlamanızın pek çok yolu vardır. Sorunlu ekran kartı bilgisayarınızın performansını düşürebilir, oyunları yavaşlatabilir ve film izlediğiniz sırada görüntüler donabilir.

Ekran kartınızda sorun olabileceğinin habercisi olan bazı durumlar şöyle sıralanabilir:

  • Ekranda rastgele beliren renkli desenler
  • Bilgisayarın açıldığı ilk birkaç saniye görünen siyah ekran
  • Bilgisayarın çökmesi
  • Yüksek fan gürültüsü
  • İşlemcinin aşırı ısınması
  • Ekrandaki görüntülerin takılması veya donması
  • Bilgisayarın mavi ekran vermesi
  • “Ekran sürücüsü yanıt vermeyi durdurdu.” gibi sistem hataları

 

Ekran Kartı Sorunlarını Kendiniz Nasıl Çözebilirsiniz?

Ekran kartınızda ortaya çıkabilecek sorunları anlayabiliyorsanız, çözebilmeniz de mümkündür. Basit sorunlar meydana geldiğinde ekran kartı tamirini kendiniz yapabilirsiniz. Ekran kartı tamirinde uygulayabileceğiniz birkaç onarım yöntemi vardır ve bu yöntemlerden verim alamadığınız takdirde bir uzmana başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Ekran kartınızda sorun olabileceğinin habercisi olan bazı durumlar şöyle sıralanabilir:

Sürücüleri Güncelleştirin

Ekran kartlarının sürücüleri her zaman güncel olmalıdır. Güncel olmayan sürücüler ekran kartlarını tam performansta çalıştırmaz ve parçadan istenilen verim alınamaz. Bu nedenle, ekran kartınızın sürücülerini güncel tutmanız büyük önem taşır.

Aç – Kapa Yapın

Pek çok cihaz için aç kapa yapmak, cihazdaki basit sorunları çözebilir. Ekran kartınızda da basit bir sorun varsa cihazı devre dışı bırakıp bir süre sonra tekrar etkinleştirebilirsiniz. Basit bir problem varsa bu yöntemle çözülecektir.

Sürücüleri Yeniden Yükleyin

Bazen ekran kartları, güncel sürücüler ile de verimli çalışmayabilir. Bunun pek çok sebebi olabilir. Mevcut sürücüleri kaldırıp sıfırdan yükleyerek sürücü kaynaklı sorunları çözebilirsiniz.

Son Çare Değişim

Ekran kartınızdaki sorunu bir türlü çözemiyorsanız yapılacak şey oldukça açıktır. Ekran kartınızın tamire ya da değişime ihtiyacı vardır.

Ekran Kartı Sorunlarını Gidermeden Önce Kontrol Edilmesi Gerekenler Nelerdir ?

Sorunlu gibi görünen ekran kartınızın belki de basit bir müdahaleye ihtiyacı vardır. Problem yaratan ekran kartınızı kontrol edip birkaç yöntem deneyerek ekran kartı tamir ihtiyacınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

Bağlantıları Kontrol Edin

Ekran kartınızda ortaya çıkan problemin sebebi bağlantı noktalarının gevşemesi olabilir. Bilgisayar ve ekran kartı arasındaki bağlantıları kontrol ederek sağlamlaştırın. İşlevini yitirmiş bir kablo varsa, yenisi ile değiştirebilirsiniz.

Ekran Kartını Başka Bir Yuvaya Takın

Genellikle bilgisayarlarda -özellikle masaüstü modellerde- ekran kartı için birden fazla yuva bulunur. Ekran kartının takılı olduğu yuvada bir arıza bulunması, parçanın çalışmasını engeller. Ekran kartını farklı bir yuvaya takıp tekrar çalıştırmayı deneyebilirsiniz.

Ekran Kartının Durumunu Kontrol Edin

Bilgisayarınızın “Aygıt Yöneticisi” bölümünden ekran kartınıza ulaşın ve “Özellikler” butonuna tıklayın. Aygıt durumunda bir sorun görünüyorsa, sorun giderme yöntemlerini izleyin. Sistemsel bir sorun varsa, bu adımdan sonra düzelecektir.

Yeni Bir Ekran Kartı Deneyin

Önceki yöntemlerle sonuca ulaşamadıysanız son çare olarak farklı bir ekran kartını bilgisayarınıza takıp deneyin. Eğer taktığınız yeni ekran kartı sorunsuz çalışıyorsa eskisinin tamire ya da değişime ihtiyacı var demektir.

Detaylı Bilgi İçin Bizi Arayın